will'in ardından


alicia florrick'in şu küçük ekranda izlediğim yüzlerce kadın arasında beni en çok motive eden ve düşündüren karakter olduğunu kendi kendime ve yakın çevreme itiraf etmem belki geçen sezonun ortalarını belki de bu sezonun başını buldu.

the good wife'ın kendisini halen 'baba' çerezler klasmanında değerlendirebilirim ki çerez kötü bir şey değildir, lazımdır, tok tutar ve ara öğünlerin ne kadar önemli olduğunu biz sizden öğrenecek değiliz, çünkü biiiz, neyse, balkonu balkonda bırakmak hepimiz için daha hayırlı; julianna margulies'in florrick'inin dizinin genel hal ve tavrının dışında tuttuğumu belirtmem lazım. zaten öyle de.
cinayetler, yolsuzluklar, yalanlar dolanlar belki bazen olması gerektiğinden daha hızlı daha kolay çözülüyor ve biz ne yazık ki the wire'ın tadını, kirini pasını görmüş izleyiciler için tatmin edici sonuçlar içermiyorsa da alicia florrick'in hayatı, ağzından çıkan her söz, kararları, aşkı, kavgaları ve duruşu daima sade, özenli, birkaç adım ileride ve kusursuz oldu.

bugün yayınlanan son bölümü de izledikten ve o kadının o son sözleri duyabilme çırpınışını, biraz teatral de bulsam o müşterinin diane tarafından kovuluşunu, kalinda'nın kendi dilinde aldığı öcü, peter'ın çaresizliğini, ve tabii yine alicia'nın belki de onu kendime bu kadar yakın hissetmemin bir sebebi daha olan tanrı sorgulamasını kızına karşı bile sürdürebiliyor oluşunu, işte bunları izledikten sonra kararım baki; eğer kendime sanal bir kişiliği örnek alacaksam bu kesinlikle alicia florrick'ten başkası olamaz.

alicia'nın ilk sezonun son sahnesinde will'e söylediklerini de tekrarlamak istiyorum, beni kendisine ilk kez hayran bırakan sözleri olmuştu bunlar: ok will, show me the plan? i get the romance, show me the plan... 

will gardner'ın farklı bir kariyere odaklanmaya karar vererek diziden ayrılmasını onu eski bir davanın yeni tanıklarla yeniden görüldüğü sırada, savunduğu sanığın, yani kendi müşterisi tarafında yaşanan bir cinnet anına kurban etmeye karar veren dizinin yaratıcıları michelle ve robert king, aldıkları kararı o çok sevdiğimiz dobralıklarıyla şu aşağıdaki mektupla açıklamışlar;

Dear Loyal Good Wife Fans,
We, like you, mourn the loss of Will Gardner. And while Will is gone, our beloved Josh Charles is very much alive and remains an integral part of our family.
The Good Wife, at its heart, is the “Education of Alicia Florrick.” To us, there always was a tragedy at the center of Will and Alicia’s relationship: the tragedy of bad timing. And when faced with the gut punch of Josh’s decision, made over a year ago, to move on to other creative endeavors, we had a major choice to make.
We could “send willgardnerhim off to Seattle,” he could be disbarred, or get married, or go off to Borneo to do good works. But there was something in the passion that Will and Alicia shared that made distance a meager hurdle. The brutal honesty and reality of death speaks to the truth and tragedy of bad timing for these two characters. Will’s death propels Alicia into her newest incarnation.
Death also created a new dramatic “hub” for the show. We’re always looking for these turning points—some event midway through the season that will spin everybody’s lives in new directions. These turning points keep the show from slipping into a numbing sameness, and keep the characters fresh: because you see how they react to a completely new status quo. Will’s death in many ways becomes a hub for the whole series, violently spinning everybody in new directions.
Finally, we chose the tragic route for Will’s send-off for personal reasons. We’ve all experienced the sudden death of a loved one in our lives. It’s terrifying how a perfectly normal and sunny day can suddenly explode with tragedy. Television, in our opinion, doesn’t deal with this enough: the irredeemability of death. Your last time with the loved one will always remain your last time. The Good Wife is a show about human behavior and emotion, and death, as sad and unfair as it can be, is a part of the human experience that we want to share.
Thank you for listening…and watching and caring and inspiring us to rise to the level of your passion and intelligence. There are seven wonderful episodes to follow this season and Josh will be directing one of them. We think you will enjoy them. It’s not all tears — there is comedy too. Michael J. Fox is back for four episodes. Dylan Baker. Dallas Roberts. Stockard Channing, as well as amazing new guest actors. And of course, Julianna does some of the best work of her life. Archie, Christine, Alan, Chris and Matt as well. Life does go on.
We’ve always taken as a guiding principle of this show that drama isn’t in the event; it’s in the aftermath of the event. We think you’ll find that true of this episode
Thank you for your devotion to the show – we are continually grateful.
With all our thanks,
Robert & Michelle King

Yorumlar